دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گیلان هشدار داد: آفت سکولاریسم در کمین بعضی هیأت‌ها / انسجام بخشی به هیأت‌ها مهم‌ترین هدف جبهه فرهنگی

حجت-الاسلام-سعید-مهدوی

به گزارش راه ۵۷، حجت الاسلام و المسلمین سعید مهدوی دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گیلان این روزها درگیر برگزاری سومین همایش جامعه ایمانی مشعر در استان است. به همین مناسبت خبرنگار ما با این چهره فرهنگی استان به گفتگو نشسته است:
یکی از سؤالات مطرح این است که جبهه فرهنگی در استان متولی چه اموری است؟ درباره فعالیت‌های جبهه برای خوانندگان ما بگویید.
مهم‌ترین کار جبهه فرهنگی در استان همان‌طور که از کلمه جبهه بر می‌آید انسجام، جهت‌دهی، رصد و هدایت تشکل‌های ولایی در قالب‌های مختلف است. این قالب‌ها شامل هیأت‌های مذهبی، کانون‌های تربیتی، مجالس قرآنی، مجامع هنری و مجامع حجاب و عفاف و نوشت‌افزار و مؤسسات خانواده و علاوه بر این‌ها عناصر فرهنگی با گرایش انقلابی و اسلامی است. این مهم‌ترین کار و سخت‌ترین کار ماست. در واقع به ثمر رساندن این جبهه‌سازی یک فرآیند طرفینی است که در آن علاوه بر اینکه ستاد جبهه فرهنگی باید برنامه‌ریزی و پی‌ریزی در این باب داشته باشد باید نوعی اقبال و جدیت در تک‌تک تشکل‌ها در همین راستا داشته باشیم. تا مجموعه‌ها و تشکل‌های فرهنگی و انقلابی در صور و اشکال مختلف در این راستا باورمند به فعالیت و کار گروهی و جبهه‌ای نباشند ستاد جبهه فرهنگی به سختی می‌تواند این جبهه‌سازی و انسجام را انجام دهد. رصد، شناسایی و هدایت و جبهه‌سازی منوط به همکاری طرفینی بین تک‌تک تشکل‌ها با ستاد جبهه فرهنگی و پذیرش کار گروهی و جبهه‌ای است.
 درعین‌حال، ما برای رسیدن به این نقطه اقدام به ورود به عملیات انسجام‌بخش مختلف کرده‌ایم تا بستر انسجام و پذیرش کار گروهی را فراهم کند. در همین راستا به عنوان نمونه جبهه‌ی فرهنگی بسترسازی تشکیل کاروان‌های پیاده‌روی اربعین حسینی در یک دوره چندساله در قالب برنامه‌ی قافله عاشقی در سطح استان را انجام داد تا این شورآفرینی شکل بگیرد. با توجه به این‌که جبهه فرهنگی بنا دارد حتی‌المقدور چراغ خاموش حرکت کند و خودش مجری عملیاتی نشود لذا تلاش می‌کند در بدو امر یک کار و عملیات را سامان می‌دهد و حرکت می‌کند و سپس کارها را به تشکل‌های مردمی و انقلابی واگذار می‌کند کما اینکه قافله عاشقی در سال‌های اول با یک حرکت نمادین اعزام ۳۱۳ نفر و فراخوانی هیأت‌ها و مجموعه‌های مذهبی و رسانه‌ای کردن موضوع آرام‌آرام پای خودش را از عرصه اجرایی همچون اعزام و اسکان زائران اربعین حسینی کنار کشید اما مجموعه‌ها و عناصر داوطلب که با نهادهای انقلابی همچون سپاه و صداوسیما و عتبات و عالیات ارتباط گرفتند توانستند سال‌های اخیر این حرکت را ادامه دهند و امروز می‌بینیم از هر شهرستان چند کاروان پیاده‌روی اربعین توسط مجموعه‌های مذهبی شکل گرفته است.
امسال جبهه فرهنگی در این عرصه تنها برخی برنامه‌های فرهنگی انسجام بخش در کربلا و نجف را بر عهده گرفته بود و برای اولین بار در طول سال‌های اخیر مجوز دسته عزاداری گیلانیان در شب و شام اربعین در بین‌الحرمین را گرفته و برگزاری این مراسم را بر عهده داشت. قافله عاشقی تنها یک مثال از حرکات انسجام بخش در هیأت‌های مذهبی استان بود. مثال دیگر در برگزاری مراسم بزرگ فصل شیدایی است. این برنامه یک حرکت در جهت فرهنگ‌سازی عمومی بوده است که جبهه فرهنگی زمینه آن را فراهم کرد و اگر این برنامه می‌خواست در گیلان اجرایی شود باید میلیاردها تومان برای آن هزینه می‌شد اما با رایزنی‌های صورت گرفته با تهران و مجموعه‌های کشوری و سپاه پاسداران، شهرداری و صداوسیما و مجموعه‌های دیگر جبهه فرهنگی زمینه اجرای این برنامه را فراهم کرد. در بحث مناسک سازی همچون غدیر خم هم جبهه فرهنگی کارهای خوبی انجام داده است. در کارگروه‌های جبهه نیز سعی بر همکاری و کمک و تسهیل در انجام کارهای فرهنگی بود. به عنوان مثال در بحث ترویج استفاده از نوشت‌افزار ایرانی در ابتدا تلاش کردیم غرفه‌هایی به کمک تشکل‌های فرهنگی در سطح شهرهای استان برپا شود و امسال بعد از چند سال فعالیت تشکل‌های مردمی خودجوش تقریباً در همه شهرستان‌های استان اقدام به برپایی نمایشگاه لوازم‌التحریر ایرانی و اسلامی کردند و در این کار جبهه فرهنگی هدایت‌کننده و تسهیل‌کننده برای برپایی نمایشگاه و غرفه بوده است و اگر در همین راستا در سال‌های آتی کاری هم انجام ندهد تشکل‌هایی پیگیر برپایی نمایشگاه‌ها خواهند بود. عرصه دیگری که جبهه فرهنگی انقلاب در آن فعالیت می‌کند توزیع تولیدات فرهنگی است. مانند جشنواره مردمی عمار و این جشنواره زمینه‌ساز اکران‌های مردمی بوده است و جبهه در این راستا نیز نقش تسهیل و هدایت‌کنندگی دارد. ما سال گذشته بیش از ده‌ها اکران مردمی در مساجد، حسینیه‌ها، مدارس و … داشتیم و امسال بعد از مراسم افتتاحیه در منزل شهید سیرت‌نیا برگزار شد با قوت بیشتر در حال برگزاری است و امید داریم توزیع تولیدهای انقلابی را بیشتر از پیش داشته باشیم.
یکی از کارهای ما حمایت از فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است و توفیق در این کارها نیازمند همکاری، همیاری، هم‌دلی و پذیرش کار گروهی توسط تشکل‌های انقلابی است. ما در بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی پشتیبان دوستان و در سایه قرار داریم و بر حسب مقدوراتمان کمک می‌کنیم و قائل به معجزه نیستیم و معتقدیم اگر تمامی تشکل‌های ولایی مؤمنانه در کنار هم باشند و فعالیت و «تعاونوا علی البر و التقوی» را تجربه کنند امدادهای غیبی برای مجموعه‌ها و تشکل‌های مردمی نازل می‌شود و کارها برکت می‌گیرد.
یکی از کارهای ما زمینه‌سازی و ترویج خدمات اجتماعی به توده مردم است که از باب مثال کمک به زلزله‌زده‌های کرمانشاه بوده است و آخرین عملیات موج‌آفرین جهت دهنده فرهنگی جبهه انقلاب اهدای ۱۱۸۰ چراغ والور به مردم مناطق زلزله‌زده بوده است و البته این موج در قالب پویش #دوباره_زندگی_کنارت_هستم_هم_وطن با محوریت پدران شهدای مدافع حرم استان ادامه خواهد داشت .

این فعالیت‌های مطرح شده تنها از باب مثال بود و البته امیدواریم نواقص موجود در جبهه فرهنگی را به‌صورت جمعی و برادرانه برطرف کنیم و همچنان محکم و قوی در عرصه جنگ نرم در کنار هم باشیم و در سایه الفت مؤمنانه آرمان بلند انقلاب اسلامی که زمینه‌ساز ظهور مهدی موعود موجود است را پیگیری کنیم.

هدف شما از برگزاری سومین همایش جامعه ایمانی مشعر در گیلان چیست؟
جبهه فرهنگی هر ساله برای ایجاد انسجام و هم‌اندیشی بین مجموعه‌ها و هیأت‌های مذهبی استان همایش سالیانه برگزار می‌کند و امسال این همایش در آغاز فاطمیه برگزار خواهد شد یکی از اهداف ما این است که هیأت‌ها خود را به تراز یک هیات انقلابی برسانند و تربیت نیروی انقلاب را سر لوحه فعالیت‌های خویش داشته باشند.چراکه ما اعتقاد داریم از دل همین هیأت‌های مذهبی باید رویش‌های انقلابی شکل بگیرد. ما ضمن تأکیدی همیشگی که بر وجود ولایت مداری و آشنایی به اقتضائات روز در هیأت‌های مذهبی، یکی از دغدغه‌های امسال ما این است که هیأت‌های مذهبی چگونه می‌توانند خدمات اجتماعی به توده‌های مردم برسانند. امروز شدت هجمه و ناتوی فرهنگی دشمنان اسلام آن‌قدر وسیع شده است که حتی بخشی از جبهه معاند در قالب کارهای به ظاهر خیریه و اجتماعی به دنبال اهداف سو ء و شوم غرب‌زدگی خود و فرهنگ‌سازی برای نظام سلطه و صهیونیسم هستند و مشابه آن را در قصه زلزله کرمانشاه می‌بینید که یکی از غرب‌زده‌ها با یک شماره حساب با عنوان خیریه میلیاردها پول جمع می‌کند اما آن پول را برای اسکان و رفع مشکلات حاد و ضروری مردم زلزله‌زده استفاده نمی‌کند و با کمال پر رویی می‌گوید از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان فقط ۳۰ میلیون تومان را برای خرید کانکس جهت اسکان موقت زلزله‌زده‌ها خرج کرده است و بقیه را می‌خواهد برای احداث دهکده فرهنگی در راستای همان تفکر لیبرالی، فمینیستی و امثال این‌ها هزینه کند. خوب جنگ در عرصه فرهنگی وارد عرصه مبارزه مستقیم خانه به خانه شده است و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برای نشر فرهنگ اهل بیت (ع) باید در عین توسل و تذکر؛ هر هیأت را تبدیل به یک موسسه خیریه کنند تا جلوی سو استفاده‌های غرب‌زدگان و دلدادگان فرهنگ غربی و دگراندیشان و وابستگان فکری و فرهنگی غرب که عوامل نفوذی در کشور هستند و با نام‌های سلبریتی و….فعالیت‌های هویت سوز انجام می‌دهند؛ گرفته شود.
امسال تأکید ویژه ما این است که هر هیأت یک خیریه باشد و هر هیأت با توجه به توان خودش و با تأسی به مشی ائمه معصوم (ع) که در کنار عبادت، توسل و نجوا کمک به محرومین انجام می‌دادند با ارایه خدمات اجتماعی به مردم وارد این عرصه شوند. ما مصر هستیم که ورود هیأت‌ها به عرصه امور خیریه و ارایه خدمات اجتماعی به مردم و محرومین موجب رشد و ارتقای معنوی و فکری تک‌تک اعضای هیأت‌ها می‌شود و محور همایش امسال ما نیز همین موضوع است.
در حال حاضر چه تعداد هیأت در استان گیلان با جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی هم‌افزایی دارند؟
آمار هیأت‌های استان گیلان که توسط مراکز رسمی و عمومی مثل سازمان تبلیغات مجوز گرفته‌اند قابل توجه است اما بیشتر این هیأت‌ها، هیأت‌های یک‌روزه هستند و یا تنها در روز عاشورا دسته عزاداری برگزار می‌کنند اما مد نظر ما هیأت‌های فعالی هستند که در طول سال برنامه دارند و در عین اینکه برنامه هفتگی دارند یک نظام تشکیلاتی ولو ساده شکل داده‌اند و این هیأت‌ها هم البته به مرور و در عرصه زمان منتهی به تشکیل هیأت‌های جدید بواسطه رویش‌هایشان می‌شود و تعداد این هیأت‌ها معمولاً در حال تغییر است اما در کل حدود ۲۵۰ هیأت فعال دارای تشکیلات و برنامه هفتگی در استان گیلان داریم.
یکی از مسائل مهم در ارتباط با هیأت‌ها خروجی آن‌هاست و ما گاها می‌بینیم افرادی که عمری را در هیأت‌ها گذرانده‌اند وقتی مسئول می‌شوند به لحاظ عملکردی با افرادی که در هیأت‌ها نبوده‌اند تفاوتی نمی‌کنند و در واقع برخی هیأت‌ها سکولار شده‌اند. در خصوص این بیماری هیأت‌ها، جبهه فرهنگی برنامه‌ای دارد؟
یکی از عواملی که باعث رشد بیماری سکولاریسم در هیأت‌ها می‌شود توجه یک بعدی و احساسی صرف به هیأت‌های مذهبی است. اگر در هیأت‌های مذهبی در کنار اظهار و ابراز ارادت به اهل بیت (ع)، بنیان‌های فکری، معنوی و معرفتی اعضای هیأت توسط مداح و سخنران با کیفیت تقویت شود و اگر تفقه و شعور دینی در هیأت‌ها بالا برود از آفت سکولاریستی شدن هیأت‌ها در امان خواهیم بود.
آشنایی با سیره ائمه معصومین (س)، تأکید بر الگوگیری و تأثیرپذاری از معصومین (ع) هیأت‌های ما را از سکولار شدن دور می‌کند چون معصوم (ع) در کنار نجوای شبانه، اهل سیاست، تدبیر، مبارزه، مجاهدت و هجرت بوده‌اند و لذا اگر همه ما بخواهیم بر اساس آموزه‌های دینی و مشی معصومین (ع) عمل کنیم یقیناً هیأتی بی‌خیال به مسائل روز و مسائل اجتماعی نخواهیم داشت.
 اگر می‌بینیم خروجی بعضی از هیأت‌های ما افراد مذهبی متعصب پرشور اما تهی از شعور و معرفت است در واقع دچار آفت سکولار شدن هیأت شده‌ایم و خروجی این هیأت سکولار افرادی مشغول به روزمرگی غرق در امور دنیایی خواهد بود.
بچه‌های هیأت باید به‌صورت عملی فضای تعاون، کار خیر و خدمت‌رسانی به خلق خدا را تجربه کنند. یعنی اگر هیأت‌ها هم در مقام عمل و هم در مقام باور و ابراز احساسات و عواطف طبق سیره معصومان (ع) عمل کنند و البته تفسیر قرآن در هیأت‌ها مظلوم نماند ما هیأت سکولار نخواهیم داشت.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*