نامگذاری روز رشت در روزی که رشتی ها قتل عام شدند

یادداشت : مرتضی عبداللهی

بعد از دوران نهضت جنگل فشار شدید رضاخانی بوجود آمد. در این دوره شاهد اعمالی چون سرکوب، کشتار، تبعید و… در کشور هستیم. سال ۱۳۰۵ انتخابات ششم مجلس شورای ملی شکل می‌گیرد و مردم هیجان خاصی در حمایت از آیت ا…رسولی و آیت ا… علم الهدی از خود بروز می‌دهند. به همین دلیل نیروهای امنیتی در رشت یک سری اقداماتی در جهت اخلال در روند انتخابات انجام می‌دهند. برای نمونه می‌آیند و جلوی تبلیغات این دو بزرگوار و جلوی سخنرانی‌های آنها را می‌گیرند و مجالس و مراسمات آنها را به هم می‌زنند و وقتی می‌بینند نمی‌توانند از عهده‌ی کنترل این ماجرا به خوبی برآیند بنابراین در روز رای‌گیری انتخابات، نیروهای امنیتی ورودی و درب مکان رای‌گیری را می‌بندند و از رای دادن مردم جلوگیری می‌کنند و فقط تعداد کمی از مردم را راه می‌دهند.
تعدادی هم ظاهرا کنار صندوق‌ها می‌نشینند و در داخل برگه‌ها یک سری اسامی خاصی را می‌نویسند و داخل صندوق می‌اندازند و علنا در انتخابات تقلب می‌کنند.
در چنین روزی وقتی مردم می‌بینند که کاری از دستشان بر نمی‌آید و حکومت در حال تقلب و توطئه در انتخابات است  چندین هزار نفر از مردم رشت کفن پوشیده و به خیابان می‌آیند و تظاهرات می‌کنند و چندصدنفر در این حادثه بزرگ و دردناک شهید می‌شوند. این حادثه دقیقا در روز ۱۲ دی اتفاق می‌افتد که روز رشت نامگذاری شده است!
 درواقع نام روزی را که مردم گیلان قتل عام شدند از سوی شورای شهر رشت به عنوان روز رشت نام‌کذاری شده است!
متاسفانه مدتی است که در روز رشت جشن و پایکوبی به راه می‌اندازند و پارسال حتی شاهد بودیم که زن و مرد در کنار هم در میدان شهرداری رقصیدند و عده‌ای هم کف زدند!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*