حسن کربلایی در مصاحبه اختصاصی با راه۵۷: بعضی فتنه گران در استان مسئولیت گرفته اند!

مصاحبه اختصاصی با حسن کربلایی در رابطه با اولین تجمع مردم رشت علیه فتنه گران

آقای رئیس دفتر گفت ما روضه داریم، جمع کنید و از اینجا بروید /شهید سیرت نیا بانی همایش های بصیرتی بود / بعضی فتنه گران در استان مسئولیت گرفته اند!

حسن کربلایی دبیر حزب موتلفه گیلان از اولین انقلابیونی است که در فتنه سال ۸۸ و اغتشاشات رشت علاوه بر روشنگری ها، با آشوبگران به صورت میدانی به مقابله برخواست. کربلایی در این مصاحبه درباره جزئیات راهپیمایی های ضد فتنه در رشت در روزهای منتهی به حماسه هشت دی پرداخته است:

***

راه ۵۷: درباره حماسه ۸ دی مردم گیلان برای ما صحبت کنید.

            -یازدهم ماه محرم سال ۱۳۸۸ بود. دوستان ارزشی تصمیم گرفتند به دلیل مقابله با فتنه گران در مقابل بیت آیت الله قربانی گرد هم جمع شوند. روز عاشورا فتنه گران در تهران به چند هیات عزاداری  و چند بانک حمله کردند و ضمن به آتش کشاندن اموال عمومی و مردمی، شعارهایی هنجار شکنانه داشتند و روز عاشورا به رقص و پایکوبی پرداختند.

            فردای عاشورا، یعنی یازده محرم، با پیامک بنده، انبوهی از دوستان تجمع کردند تا اعلان برائت کنند از فتنه گران و از نظام و دین مقدس اسلام  دفاع کنند. روزی که تجمع کردیم هفتم دی ماه بود، قبل از ساعت اعلان شده در محل حاضر شدیم.

            مهدی مجرد مسول دفتر آیت ا… قربانی سه بار فردی را نزد من فرستاد و گفت این تجمع را به هم بزنید و بروید. جواب من این بود که ما قبلا هماهنگ کردیم و دقایقی هستیم و می رویم. قانع نشدند و این بار مجرد مرا به حیاط خانه آقای قربانی فرا خواند و گفت: حاج آقا سلام رساند و گفت که ما روضه داریم، جمع کنید و از اینجا بروید.

            البته پاسخ من روشن بود، گفتم: ما مزاحم روضه شما نیستیم و برنامه را اجرا می کنیم و به حاج آقا هم بگوید باید برای ما صحبت کنند. مراسم بر پا شد و این عکس هم یادگاری همان روز است و دوستان شعار دادند و من هم کمی صحبت کردم و درباره نامه امام به منتظری توضیحاتی دادم (چون منتظری جدیدا فوت کرده بود.) ضمنا اعلان کردم که امام جمعه رشت هم سخنرانی  می کنند و همه منتظریم تا بیایند. چند نفر از دوستان هم از درون مجلس عزا، خواهان حضور عزاداران بیت قربانی، در این تجمع بودند. و ایشان هم حضور یافت و سخنرانی کرد و حضار هم از موضعگیری ایشان تشکر کردند.

            این حرکت آن روز آغازی شد برای هشتم دی ماه که مقام معظم رهبری هم تشکر کردند. البته آن رئیس دفتر، از همانجا بنای تلافی گذاشت و در برنامه ملاقات گیلانیان با رهبری، یک تعارف خشک و خالی هم از بنده و دوستان فعال امروز نکردند و در عوض تعدادی از فتنه گران به جلسه دعوت شدند. اما چیزی از ارادت ما به ساحت مقدس آقا کم نشد و همه هستی ما فدای آقا.

            در هرصورت این اقدام ما در روز هفت دی منجر به این شد که بعضی از مدیران فرهنگی سیاسی آن زمان برای یک تجمع باشکوه تر در فردا آن روز در میدان شهدای ذهاب برنامه ریزی کنند و حماسه هشت دی در فردای آن روز رقم خورد و در نهایت زمینه ساز تجمعات  دی، در فردای آن روز رقم خورد و در نهایت زمینه ساز تجمعات عظیم نهم دی در سراسر کشور بود. بنابراین اتفاقاتی که در روزهای گوناگون اول، دوم، سوم تا ششم دی ماه رخ داده بود منتهی به حضور گسترده مردم در هشت دی شد.

راه ۵۷: یعنی  قبل از هفتم دی ماه هم تجمعات ضد فتنه در رشت برگزار شده بود؟

            -بله. تجمعات زیاد بود ولی از اول دی ماه هر روز تجمع و راهپیمایی ضد فتنه در رشت برگزار می شد. بویژه در میدان فرهنگ تجمع برگزار می شد و مردم در این تجمعات از سران فتنه اعلام انزجار می کردند. در همین جا شعارهای مرگ بر کروبی، مرگ بر میرحسین و مرگ بر خاتمی سر داده می شد. همچنین خطاب به هاشمی شعار داده می شد «هاشمی برهمان، در خط رهبر بمان». چون در آن زمان می گفتند آقای هاشمی با سکوت خودشان به فتنه گرها کمک می کنند. بنابراین تجمعات گوناگون بود و در هفت دی به حداکثر خود رسید و در این روز تجمع بصورت یکجا انجام شد و از صدا و سیمای مرکز گیلان هم پخش شد. البته برای صدا و سیمای تهران هم ارسال شد اما پخش نکردند. تجمعات روزهای قبل هم توسط صدا و سیما ضبط شده بود ولی پخش نشدند. در تجمع بزرگ و حماسی هشت دی که همه آمده بودند و در شهرهای مختلف گیلان هم تجمعاتی برگزار شد حاج سید کاظم اشکوری سخنرانی کردند که این تجمع علاوه بر شبکه باران از شبکه های سراسری هم پخش شد و مردم دیگر استان ها متوجه شدند که شرایط برای برگزاری تجمعات ضد فتنه کاملا محیا شده است.

            راه ۵۷: این تجمعات مردمی را معمولا چه کسانی ساماندهی می کردند؟

            -اینطور نبود که افراد خاصی باشند.معمولا ارتباطات از طریق تلفن و پیامک بود. بچه های انقلابی و حزب ا…ی که وفادار به نظام بودند در جاهایی که لازم بود همدیگر را پیدا می کردند. شبکه های ماهواره ای وسایتهای اینترنتی برای شهرهای بزرگ مثل رشت تجمعات را طراحی می کردند. وقتی آنها اعلام می کردند که مثلا در خیابان مطهری و یا منظریه تجمعی برگزار خواهد شد، بچه های انقلابی هم خودشان را در آنجا حاضر میکردند.

            مثلا بارها از میدان مصلی تا میدان فرهنگ راهپیمایی ضد فتنه برگزار شد. این راهپیمایی هم هم تقریبا بدون برنامه قبلی و برای مقابله با حرکتهای فتنه گرها بود. به همین  ترتیب در خیابان شهید مطهری و خیابان نامجو تجمعات ضد فتنه بارها برگزار شد. این حضور بچه ها در کنار هم باعث می شد دشمن به آن هدفی که می خواست نرسد.

            راه ۵۷: اگر بخواهید شخصیت های فعال در عرصه روشنگری را نام ببرید چه کسانی را به ما معرفی می کنید؟

            شهید اسماعیل سیرت نیا در روشنگری و بصیرت افزایی بوسیله همایش هایی که برگزار می کردند نقش زیادی داشتند که باید ایشان را تحسین کرد و حتی در برخی جاها از این شهید تقدیر هم شد. آقای اشجری شورای  هماهنگی و آقای رضوانی در   در معاونت سیاسی استانداری وقت برای تحقق حماسه هشت دی تلاش زیادی کردند. دوستان بسیجی، حجت الاسلام مهدوی و سمیعی، سردار علیزاده، حاج آقای معتمد، آقای جلوه و آقای عباس موید که در گلزار شهدا فعالیت فرهنگی داشتند جز کسانی بودند که علاوه بر اینکه مشوق فعالیت بچه ها بودند در پشت صحنه نیز حمایت می کردند.

            راه ۵۷: در جناح مقابل چطور؟  یعنی دربین اغتشاشگران هم کسانی بودند که راهبری جریان را در دست داشتند؟

احزاب اصلاح طلب عموما هدایت جریانهای آشوب طلب را در دست داشتند که الان هم برخی از این افراد متأسفانه در استانداری و جاهای دیگر حضور دارند و با دولت آقای روحانی همکاری می کنند! یکی از فعالان این جریان سید احمد حسینی بود که همان زمان با بی بی سی هم مصاحبه کرد و علیه جریان انقلاب سخنانی گفت و بنا بر نقل قول ها هدایت بسیاری از فتنه گری ها را در خیابان شهید مطهری بر عهده داشت.

            در دانشگاه نیز تعدادی از اساتید که بعضا برخی دستگیر شدند و یا فرزندان آنها جز دستگیر شدگان بودند و امروز جز مدیران استان هستند در جریان آشوب ۸۸ در رشت فتنه گری می کردند. آقای ر… که امروز هم در ماجرای جهاد دانشگاهی دستور دادند پرچم آمریکا و اسراییل غاصب از زیر پای رهگذران جمع شود جز کسانی بود که از دانشجویان امتحان نمی گرفت و آنها را دعوت به حضور در خیابان می کرد. برخی استاتید امتحانات را لغو می کردند و می خواستند تجمع برگزار شود. البته عنوان این بود که شعار علیه احمدی نژاد بدهند اما در عمل شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه می دادند. همه می دانند که اینها هدفشان دولت نبود بلکه نظام اسلامی بود. همه می دیدند که اینها در روز قدس با آب خوردن به راهپیمایی آمده بودند و به عکس امام و رهبر انقلاب توهین و در نماز جمعه هاشمی بصورت مختلط وبا کفش اقامه نماز کردند! اینها در طی هشت ما سعی کردند شهید سازی کنند. برخی اسامی را به عنوان کشته شدگان آشوب ها معرفی می کردند که بعدها معلوم شد آنها زنده بودند. برخی را نیز مثل ندا آقاسلطان به عنوان شهید اعلام کردند که بعدها مشخص شد به دست خودشان و با یک برنامه از قبل طراحی شده کشته شده است و بلافاصله در همان روز فیلم قتل وی را در همه شهرها بصورت سی دی توزیع کردند تا احساسات مردم را جریحه دار کنند و آنها را به خیابان بکشانند.

            خودشان می گفتند «انتخابات بهانه است اصل نظام نشانه است». من برای کسانی مثل علی مطهری و جعفرزاده متأسفم که با وجود این همه آشوب می گویند تا کی فتنه!؟ اینها یا خودشان را به نادانی و نفهمی زده اند و یا به نوعی دارند با جریان فتنه همکاری و همراهی می کنند. در تاریخ ریز کارهای جریان فتنه ثبت شده است و مردم در صحنه ها بوده اند و کسی نمی تواند اینها را انکار کند. آنها می گویند تقلب شد ولی حتی یک برگ سند ارایه نکردند. نمایندگان آنها در صندوق ها صحت انتخابات را تأیید  کردند. بعد آقای تاج زاده در جلسه خصوصی خود می گوید من خودم وزارت کشوری هستم و امکان ندارد در این حجم تقلب صورت بگیرد.

            وقتی بنی صدر از اغتشاشات ابراز خوشحالی می کند و وقتی ریگی جنایتکار برای کمک به فتنه گران اعلام آمادگی می کند و نخست وزیر رژیم صهیونیستی اغتشاشگران را امید خود می داند و مریم رجوی قاتل از موسوی حمایت می کند آیا باز هم اینها قابل دفاع هستند!؟ آیا باز هم در فتنه بودن این جریان تردید وجود دارد؟!

            ما باید از قوه قضائیه بخواهیم که سران فتنه را رسما محاکمه کند و هر حکمی هم صادر شد آن را به اجرا در بیاورد. حالا هم که اینها مورد لطف رهبر انقلاب قرار گرفته اند اینها باید تبعیت کنند و کسانی نباید پررو شوند.

حتی در دوران امام (ره) و پیامبر و امام علی (ع) کسانی بودند که بنا بر مصلحت هایی در حصر بودند. بالاخره رهبر جامعه مراقب فتنه های بعدی هم است و باید برای مردم روشنگری کند تا آنها بتوانند در فضای گرد و غبار گرفته موجود درست ببینند. زمان امام (ره) هم ایشان با منتظری و شریعتمداری این کار را کردند. آقای شریعمتداری حکم قتل امام را صادر کرده بودند و آقای قطب زاده قرار بود این حکم را اجرا کند که با هوشیاری نهادهای اطلاعاتی این توطئه خنثی و قطب زاده دستگیر و بعدها حکم اعدام برایش صدر شد. با این وجود امام دستور دادند آیت الله شریعتمداری در حصر خانگی باشند  و تا آخر عمر هم در این وضعیت ماندند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*