۸ نکته طلایی در رابطه با نوجوانان

۱٫ استفاده از روش تغافل (نادیده گرفتن): یعنی مسائل و مشکلات نوجوان را بزرگ نشان ندهیم که در او ایجاد وحشت نماید و یا او را به لحاظ رفتارهایش دائم باز خواست ننمائیم.

۲٫ ایفای نقش راهنمایی، بجای دستوری: در برخورد با مسائل نوجوان بهتر است از خودش کمک بگیریم یعنی این واقعیت را بداند که نخستین مسئول حلّ مشکل او، خودش است و برای حل آن باید اقدام نماید و ما والدین فقط وظیفهی راهنمایی او را داریم که از عواقب تصمیم خودش مطلع شود.

آموزش: مهمترین دلیل ترس و اضطراب از هر موضوعی جهل و ناآگاهی نسبت به آن موضوع است که ضروری است برای کاهش ترس و اضطرابهای نوجوانی آموزشهای لازم در مورد بلوغ، دوستیابی، حل مسئله، گذراندن اوقات فراغت، برنامهریزی درسی و مواردی از این قبیل به نوجوان آموزش داده شود.

۳٫ اعتمادسازی:باید بیاموزیم که چگونه حس اعتماد نوجوان را نسبت به خودمان جلب و جذب کنیم، چنانچه اعتماد میان نوجوان و والدین کمرنگ شود او برای حل مسائل خود به دیگران مراجعه میکند.

۴٫ تأکید بر محبت و پرهیز از خشونت: ارتباط با نوجوان اگر بر اساس عشق و علاقه و صمیمیت استوار باشد اعتماد به نفس را در او تأمین و تضمین مینماید و اگر بافشار و خشونت همراه باشد ممکن است موجب اختلال عصبی و دشواریهای روانی در او شود.

۵٫ الگوهای رفتاری والدین: نوجوان علاقهمند است که والدین دارای شخصیتی مستحکم و با ثبات و پایدار باشند چون به اتکای شخصیت و همانندسازی آنان نیازمند است.

۶٫ پرهیز از مناقشات خانوادگی: خانه بایستی محل آرامش و جايي امن برای اعضاء خانواده به ویژه نوجوان باشد و مناقشات و جر و بحثها و دعواهای علنی والدین به آن لطمه نزند و بهانه گریز نوجوان از خانواده را فراهم نیاورد.

۷٫ شناخت دوستان: دوستان نوجوان خود را بشناسیم. کودکان وقتی بزرگ میشوند و به مدرسه میروند به خصوص زمانی که به سن نوجوانی میرسند، بیشتر از دوستان خود تقلید میکنند. نوجوان بسیار آسیبپذیر است و اگر دوستان او رفتارهای خوبی نداشته باشند به راحتی میتوانند او را به بدآموزی و خلافکاری بکشانند.

۸٫ ایجاد تعادل بین آزادی نوجوان و مراقبت از او: نوجوان بزرگ شده است و به آزادی نیاز دارد. اما چون آسیبپذیر است و در بسیاری از موارد به جای عقل و منطق از احساسات خود پیروی میکند، به مراقبت مناسب هم احتیاج دارد، اگر بتوانیم در دادن آزادی به نوجوان و مراقبت از او زیادهروی نکنیم و اندازه نگه داریم، به هر دو نیاز او پاسخ مثبت دادهایم و از خطرهایی که آزادی زیاد و مراقبت شدید ایجاد میکنند، پیشگیری کردهایم.

منبع: کانال گروه تخصصی مشاوره نوجوان نوردیده

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*