اخبــــــــــــار گیلان

زلزله گیلان را لرزاند

زمینلرزهای به بزرگی سه و چهاردهم ریشتر، بامداد پنجشنبه برخی از شهرهای استان گیلان را لرزاند.زمان وقوع این زلزله ساعت ۱ و ۵۰ دقیقه و ۲۴ ثانیه بامداد پنجشنبه گزارششده است . این زلزله در عمق ۲۲ کیلومتری و در رانکوه شهرستان املش رخ داد. این زلزله در شهرهای لنگرود، لاهیجان، رودسر و املش احساس شد.تاکنون درباره خسارات احتمالی گزارشی اعلامنشده است.

آرپیچیزن گیلانی در سومار به شهادت رسید

شهید کیومرث سیاهپوش سرانجام پس از رشادتهای فراوان درنبرد جبهههای حق علیه باطل در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۶۶ به آرزوی دیرینه خود که همان شهادت بود رسید و آسمانی شد.

رئیس شبکه دامپزشکی ماسال خبر داد؛واکسیناسیون بیش از ۲۸۰ هزار نوبت سر دام در سال ۹۶

به گزارش راه ۵۷، شهرام مهدیزادگان رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ماسال صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: در طی سال ۱۳۹۶ تعداد ۶۶ هزار و ۳۲۳ نوبت سر گاو و گوساله و نیز تعداد ۲۱۴ هزار و ۹۶۳ نوبت سر گوسفند و بز بر علیه بیماریهای شاربن، تب برفکی، بروسلوز، شاربن علامتی، پاستورلوز و آبله مورد واکسیناسیون قرار گرفتند. وی افزود: در این مدت تعداد ۷۶۳ قلاده سگ نیز بر علیه بیماری هاری واکسیناسینه شدند. مهدیزادگان گفت: از تعداد ۴۵۰۰ رأس دام سبک و سنگین جهت پایش بیماری بروسلوز خونگیری شد که از این تعداد  ۴۹ رأس گوسفند مبتلا به بیماری بروسلوز به کشتارگاه دام سالم اعزام شده و ۳ نفر از دامدارانی که با این شبکه همکاری لازم را انجام نداده بودند نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال:مسیر غار آویشو از سمت شاندرمن ترمیم و بازگشایی میشود

محمود شکری عصر شنبه در جشن بزرگ عید مبعث در خیابان انقلاب شهر شاندرمن ضمن تشکر از همراهی فرماندار ماسال و شورای شهر شاندرمن با مردم اظهار داشت: تاکنون چندین بار با اعضای شورای شهر شاندرمن جلسه گذاشتهام و بهصورت میدانی پیگیر مشکلات این شهر هستم. وی افزود: در تلویزیون آنقدر گفتند که خشکسالی است دغدغه مردم را در این خصوص چند برابر کردند اما نباید خدا را فراموش کنیم و باید دست به دعا باشیم که خداوند به ما کمک کند، هر کس که همه وجودش برای خدا باشد خداوند هم هیچوقت او را بیجواب نمیگذارد. نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در ادامه از پیگیریهای فرماندار ماسال جهت اختصاص بودجه برای حفر چاه در نقاطی که احساس خطر میشود و آسفالت مسیر حاجی بیجار به خشکه دریا تشکر کرد. شکری با اشاره به طولانی شدن پروژه پارک کفود شاندرمن گفت: افتخار میکنم که شهردار عزیز در مدت کوتاهی آمد و مجوز آن را گرفت و پروژه را اجرایی کرده است، تقاضا دارم به توجه به اشتغالزا بودن پروژه هر چه زودتر پیمانکار کار را شروع کند. وی ادامه داد: فرماندار محترم دستور دادهاند غار آویشو از مسیر شاندرمن ترمیم و بازگشایی شود. شکری با اشاره به گازدار شدن تمامی روستاهای شاندرمن افزود: خبر دادهاند آب شرب روستایی مشکل دارد که آن نیز انشاءالله به لطف خدا مرتفع میشود.نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در پایان با اشاره به مشکل اشتغال و آب شهرستان، جلسات هفتگی فرماندار ماسال در این رابطه را کار بزرگی عنوان کرد که در جهت رفع مشکل برقرار است.

واردات چند میلیون تنی برنج با وجود نیاز ۵۰۰ هزار تنی

به گزارش خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در نشست علنی صبح چهارشنبه، ۲۹ فروردین ماه مجلس در جریان سوال خود از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش از این وزارت جهاد از عدم اختیار خود در حوزه واردات میگفت که این موضوع در مجلس اصلاح و  از وزارت صنعت به وزارت جهاد انتزاع شد اظهار کرد: سرانه مصرف برنج در کشور ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال است و ما تنها ۵۰۰ هزار تن برنج برای واردات به کشور نیاز داریم اما در حال حاضر ۳ میلیون تن از مبادی ورودی کشور واردات داریم. این نمایندهی مجلس در ادامه با بیان اینکه عدهای صاحب منافع نمیگذارند واردات کاهش یابد، عنوان کرد: ابریشم ایران بهترین ابریشم دنیا است اما متأسفانه ابریشم خارجی با تعرفه صفر وارد میشود. وی همچنین درباره واردات موز خاطرنشان کرد:تعرفه واردات موز به  ۵ درصد رسیده که باعث شده این میوه به جای سیب و پرتقال ایرانی در سبد کالای مردم قرار گیرد و ۵۰۰ هزار تن سیب در سردخانهها بماند!

بخشنامه دولت به دستگاهها درباره پیام‌‌رسان‌‌‌های داخلی

به گزارش راه ۵۷،  دولت در بخشنامهای دستگاههای دولتی، قوای سهگانه و نهادهای عمومی غیر دولتی را موظف کرد که ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، هرگونه فعالیت و ارائه خدمات خود را از طریق پیامرسانهای اجتماعی داخلی انجام دهند و بسترهای لازم در این زمینه را فراهم کنند. این بخشنامه خطاب به “کلیه نهادهای قوای مجریه، مقننه و قضائیه، وزارتخانهها، سازمانها، مؤسسات دولتی شرکتهای دولتی، استانداریها، نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است”؛ به امضای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیسجمهوری رسیده است. این بخشنامه تأکید دارد که چنین اقدامی به منظور حمایت از پیامرسانهای اجتماعی داخلی و ایجاد مزیت رقابتی صادر شده است.

کورکر: برجام اصلاح نشود، ترامپ از آن خارج خواهد شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، دیلی بیست نوشت: باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، تأکید کرد در صورتی که توافق هستهای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) اصلاح نشود، ترامپ بیشک در کمتر از یک ماه آینده آمریکا را از این توافق خارج خواهد کرد. کورکر چهارشنبه در گفتگو با دیلی بیست، گفت: به نظرم بسیاری از نزدیکان ترامپ خواهان دستیابی به یک توافق تکمیلی در این باره هستند. معتقدم حصول چنین توافقی در کوتاهمدت و بلندمدت به نفع مردم ما باشد. رئیس کمیته روابط خارجی سنا این اظهارات را در حالی بیان میکند که تنها چند هفته تا ضربالاجل دوازدهم مه باقی مانده است. دولت آمریکا باید تا پیش از این تاریخ تصمیم خود را درباره باقی ماندن در این توافق یا خروج از آن اعلام کند. دولت ترامپ پیش از این تلاش کرده است تا آندسته از شرکای اروپایی آمریکا را که از امضاکنندگان توافق سال ۲۰۱۵ هستند، به برگزاری مذاکرات مجدد هستهای با ایران برای اصلاح برجام و اعمال شرایط سختگیرانهتر بر تهران، متقاعد کند. یکی از اعتراضات ترامپ به «بند غروب برجام» است، که بر اساس آن برخی محدودیتهای اعمال شده بر برنامههای هستهای ایران پس از تاریخ معینی خود به خود لغو میشوند.

اخراج ۳ هزار نفر از کادر ارتش ترکیه

به گزارش فارس، هزاران نفر از نیروهای ارتش ترکیه به اتهام ارتباط با جماعت «فتح ا… گولن»، متهم طراحی کودتای ۲۰۱۶ این کشور از کار برکنار میشوند.به گزارش اسکای نیوز عربی، «نورالدین جانیکلی»، وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه با اعلام این خبر گفت که سه هزار نفر از نیروهای ارتش این کشور به دلیل ارتباط و همکاری با جکاعت گولن از کار اخراج خواهند شد. دولت ترکیه میگوید، گروهی از نظامیان ارتش ترکیه در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ با طراحی کودتایی قصد براندازی دولت این کشور به ریاست «رجب طیب اردوغان» را داشتند که با شکست مواجه شد.دولت ترکیه بعد از این کودتای نافرجام گروه گولن به ویژه «فتح الله گولن»، مبلغ ترکیهای مقیم آمریکا را در طراحی این کودتا دخیل دانست و از واشنگتن خواست که او را تحویل آنکارا دهد.دولت اردوغان بعد از این کودتا ده‌‌ها هزار نفر از نیروهای لشکری و کشوری ترکیه را به اتهام دست داشتن در این کودتا از کار برکنار یا زندانی کرده و دهها رسانه را تعطیل کرده است.

حکم اعدام «بهمن ورمزیار» ، سارق مسلح، اجرا شد

دادستان همدان از اجرای حکم اعدام «بهمن ورمزیار» در زندان همدان خبر داد. به گزارش راه ۵۷، کامران حمزه در گفتوگو با ایسنا، اظهار کرد: سهشنبه، به علت وجود اشکال قضایی در پرونده بهمن ورمزیار، اجرای حکم این فرد به تعویق افتاد که: پس از رفع مشکل قضایی این پرونده، حکم اعدام بهمن ورمزیار صبح چهارشنبه، ۲۹ فروردین  اجرا شد.

اتحاد «ربع پهلوی» و ولیعهد سعودی!

به گزارش امپراتوری دروغ، عناصر سلطنتطلب، هنوز در خیال بازگشت فرزند شاه مخلوع به ایران و تاجگذاری او روزگار میگذرانند. «زینا تهرانی» مجری شبکههای لسآنجلسی یکی از این افراد است که با مقایسه «ربع پهلوی» و «محمد بن سلمان» ولیعهد جنایتکار سعودی، این دو را منجیهای منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) نامید و در صفحه فیسبوکش نوشت: «اگر اروپاییان بگذارند تنها این دو شاهزاده پارسی و عرب، صلح را به خاورمیانه برمیگردانند. دعا کنیم به امید روزی که دو شاهزاده ایرانی و عربستان، دست صلح و همیاریشان را به خاطر مردم سرزمینشان به هم بفشرند. دیگر تا سالها صلح و ثبات خاورمیانه را فرا خواهد گرفت … شاهزاده پهلوی یکی از شانسهای باقیمانده و ادامه صلح در خاورمیانه و تنها کسی است که بخوبی آموزش دوستی با اسرائیل را به اعراب در خاورمیانه میدهد … این دو پرنس خاورمیانه با همه انگیزهها و منافع ممکن خودشان، میتوانند چهره متفاوت و مدیریت متفاوت با ۴۰ سال گذشته خاورمیانه بروز دهند. با توجه به ژن فرد محور ایرانیان و شخصیتمحوری که در این ۲۵۰۰ سال پادشاهی در ایران شکل گرفته و تنها ساختاری که میتواند وضعیت پایدار سیاسی در کشور ایران برقرار نماید ساختار پادشاهی پارلمانی است !!»

برای رسمیت بخشیدن به یک گروه ضدایرانی؛

سازمان ملل با خواسته ضد ایرانی آمریکا موافقت کرد

سازمان ملل متحد روز سه شنبه مجوز فعالیت ۲ گروه حقوق بشری به ظاهر مردم نهاد آمریکایی متمرکز بر ایران و کره شمالی را صادر کرد. بر این اساس، از این به بعد این گروهها حق سخنرانی و شرکت در جلسات شورای حقوق بشرسازمان ملل و دیگر نهادهای زیرمجموعه این سازمان را پیدا میکنند. به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، «شورای اقتصادی و اجتماعی» سازمان ملل متحد که پنجاه و چهار عضو دارد، با درخواست روز سه شنبه کمیته حقوق بشر آمریکا در زمینه مستندسازی وضعیت حقوق بشر ایران و کره شمالی موافقت کرد. پیشتر و در ماه فوریه، کمیته نوزده عضوی مردم نهاد سازمان ملل، با پذیرش فعالیت این ۲ سازمان مخالفت کرد اما با پیگیری آمریکا و کانادا و به جریان انداختن این موضوع در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل، این مسئله رفع شد.

هزینه عجیب واردات «لوبیا چیتی»!

به گزارش میزان،  آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی یازده ماهه نخست سال ۹۶، حاکی از آن است که در این مدت بیش از ۴۱ هزار و ۵۰۴ تن لوبیا چیتی وارد کشور شده است. براساس این آمار ارزش واردات این حجم لوبیا چیتی به کشور ۱۸۴ میلیارد و ۷۱۶میلیون و ۵۲۷ هزار و ۸ تومان به ثبت رسیده که این میزان معادل ۵۳ میلیون و  774 هزار و ۱۳۹ دلار محاسبه شده است. نگاهی بر اطلاعات ثبت شده در گمرک نشان میدهد این محصول از کشورهایی مانند چین، امارات متحده ، کانادا، قرقیزستان، قزاقستان، کره، پاکستان است که بیشترین حجم واردات از کشور امارات متحده و به میزان ۱۵ هزا و ۵۶۹ تن صورت گرفته است.

خوردن آلوچه و گوجهسبز محدودیت سنی دارد؟

به گزارش الو دکتر، کارشناسان توصیه میکنند اگر مادر باردار مبتلا به سنگ کلیه و مجاری ادراری است از خوردن آلو و گوجه سبز خودداری کند، زیرا در ترکیب این میوه اسید اگزالیک وجود دارد که میتواند در بدن برخی افراد باعث ایجاد سنگهای متبلور در مجاری ادراری شود. همچنین کودکان از حدود سنین ۳ سالگی به بعد میتوانند گوجه سبز به میزان کم بخورند، اما حتماً باید والدین از نداشتن حساسیت به این میوه در آنها اطمینان داشته باشند. زیادهروی در مصرف گوجه سبز به دلیل مقادیر بالای اسیدسیتریک موجود در آن میتواند باعث نفخ معده شود و به دلیل کال بودن و طعم ترش آن میتواند باعث فرسایش مینای دندان شود. و دست آخر اینکه برای خوردن گوجه سبز در مصرف نمک افراط نکنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*