رسول فلاحتی رسماًنماینده ولی فقیه در گیلان

با حکم رهبر انقلاب؛

رسول فلاحتی رسما نماینده ولی فقیه در گیلان شد / تأکید رهبر انقلاب بر انس و سلوک شایستهی مردمی؛به ویژه با جوانان مؤمن و پرانگیزه

به گزارش راه ۵۷؛ با حکم رهبر انقلاب، رسما رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان شد.

متن حکم رهبرانقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

   جناب حجةالاسلام آقای حاج شیخ رسول فلاحتی دامت افاضاته

در پی کنارهگیری جناب حجةالاسلام والمسلمین آقای قربانی دامت توفیقاته، جنابعالی را که مزیّن به علم و صلاح و تقوا میباشید به نمایندگی خود در استان گیلان و امامت جمعهی رشت منصوب میکنم. تلاش معنوی و فکری و اجتماعی در میان آن مردم شجاع و انقلابی و کارآزموده، توفیقی بزرگ و فرصتی مغتنم است و انتظار میرود که جنابعالی وظائف سنگین نمایندگی و امامت جمعه را در کنار اُنس و سلوک شایستهی مردمی بویژه با جوانان مؤمن و پرانگیزه، به نحو احسن به انجام رسانید. مردم رشت و گیلان در گذشتهی تاریخی و نیز در دوران انقلاب و جمهوری اسلامی، افتخارات بزرگی آفریدهاند و هرگونه خدمتی به آن مردم عزیز، خدمت به انقلاب و تاریخ و هویّت کشور است و امیدوارم در این راه موفق باشید.لازم میدانم از زحمات ارزشمند جناب آقای قربانی که خود از برجستگان علمی و فرهنگی آن خطهی شریف میباشند، تشکر و قدردانی کنم.

والسّلام علیکم و رحمة الله

سیّد علی خامنهای۱۴ فروردین ۱۳۹۷

شرح حال زندگی حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی

سایت رنگ ایمان به قلم مهدی نقیبی درباره زنگی حجت الاسلام فلاحتی نوشت: حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی از مجتهدین گیلانی حاضر در حوزه قم و از مدرسین حوزه هستند که سالهاست بالاترین دروس سطوح عالی را تدریس کردهاند. از آنجا که شرح حال ایشان و عملکردش شاید برای مردم گیلان چندان آشنا نباشد رنگ ایمان شرح زندگی ایشان را منتشر می کند:

تولد:حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی فرزند معصوم، در سال ۱۳۴۲ شمسی در روستای «سَسِمَس» از توابع صومعه سرا در خانوادهای کشاورز متولد شد.

تحصیلات :در سال ۱۳۵۷ با معدل ۱۷، در دبیرستان بازرگانی رشت سال اول دبیرستان را سپری کرد ولی به خاطر علاقه به حوزه علمیه، دوره دبیرستان را در رشت به پایان نرساند.با شروع سال تحصیلی ۱۳۵۸، در سن ۱۶ سالگی وارد حوزه مقدسه قم شد و دروس دبیرستان را هم در کنار دروس حوزوی خواند. دروس مقدمات را در مدرسه امام صادق (ع) به اتمام رساند و شرح لمعه را نزد حضرات آیات قدرت الله وجدانیفخر ـ قدس سره ـ علیپناه اشتهاردی و حسین شب زنده دار و اصول فقه را از آیت الله اسماعیل صالحی مازندرانی بهره برد.در دوره سطوح عالی، کتاب رسائل شیخ انصاری را از آیت الله مصطفی اعتمادی و مکاسب را از حضرات آیات غلامرضا صلواتی، مرتضی بنی فضل و یدالله دوزدوزانی تبریزی استفاده کرد. جلد اول کفایه الاصول آخوند خراسانی را از آیت الله یدالله دوزدوزانی و جلد دوم را از حضرت آیت الله محمدتقی ستوده بهره مند شد. درس فلسفه را از حضرات آیات عبدالله جوادی آملی و یحیی انصاری شیرازی استفاده کرد.درس خارج فقه و اصول را نزد آیات عظام محمد فاضل لنکرانی، شیخ جواد تبریزی، ناصر مکارم شیرازی، محمدتقی بهجت فومنی شاگردی کرد و بیشتر استفاده را  از محضر حضرت آیت الله فاضل برد و تقریرات خارجِ فقه ایشان مبحث حج و مباحث خارج اصول ایشان را به عربی نوشت.

تدریس:حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی از مجتهدین گیلانی حاضر در حوزه قم و از مدرسین حوزه است که تدریس را از سال ۱۳۶۵ همزمان با تحصیل، شروع کرد و در ابتدا دروس دروس مقدمات را چند سال تدریس کرد و به تدریج درسهای بالاتری را تدریس کرد. او اکنون سالهاست که بالاترین دروس سطوح عالی یعنی سه کتاب رسائل و مکاسب و کفایه را تدریس میکنند و شاگردانی را تربیت کردهاند.در زمینه فلسفه نیز، به صورت خصوصی دو کتاب علامه طباطبایی یعنی بدایه الحکمه و نهایه الحکمه را تدریس داشت.

تالیفات :معنویت در حج، ۱۳۷۴، چاپ شده، زبان فارسی.  نور الفقه، ۱۳۷۵، چاپ شده، زبان عربی. (ایشان حدود سه سال نیز در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) زیر نظر آیت الله فاضل لنکرانی کار پژوهشی تخصصی مشغول بود و مباحثی پیرامون مسائل مستحدثه حج را تنظیم کرد و حاصل آن، همین کتاب شد.)  تقریر مباحث خارج فقه، چاپ نشده، زبان عربی.     تقریر مباحث خارج اصول، چاپ نشده، زبان عربی.   تبلیغ

از همان سالهای آغازین طلبگی، دغدغه تبلیغی زیادی برای معرفی مباحث دینی برای مردم داشت و تمام تلاشش این بود که ایام تبلیغی دهه اول محرم و ماه مبارک رمضان و ایام فاطمیه و سایر فرصتهایی که برای او به وجود میآمد را به مناطق تبلیغی به اقصی نقاط شهرها و روستاهای گیلان و حتی سایر استانها سفر میکرد تا با مردم صحبت کند و آنان را مسائل دینی آشنا کند.در دوران ۸ ساله ایام جنگ تحمیلی هم ایشان قائل بود که باید برای دفاع از کشور به جبهه برود و ایام مختلفی را بین دروس حوزوی به جبهه میرفت و خصوصاً در سالهای پایانی جنگ به صورت مداوم در جبهه حضور داشت و در مجموع حدود ۳ سال در جبهه به سر برد و در عملیاتهای بسیاری شرکت داشت.

مسئولیت حوزههای گیلان:ایشان در طول دوران حضورش در گیلان، همیشه با طلاب و روحانیون گیلانی مرتبط بوده و نیز از اوضاع گیلان با خبر بوده و اوضاع را رصد میکرده است.در روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱ طی حکمی از سوی آیتالله سیدهاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه، به عنوان مدیر حوزه علمیه گیلان انتخاب شد و دوران مسئولیت حجتالاسلام عبدالله رحمان زاد به پایان رسید.اما دوران مسئولیت ایشان، مقارن با دوران امامت جمعه آیت الله قربانی در رشت، در همین دوران کارهایی از ایشان درخواست میشدکه ازحیطه اختیارات او خارج بود یا حیث مدیریتی نمیتوانست به آنها پاسخ مثبت دهدونتیجه آن شدکه اجازه ندادند،کاری بکندوخیلی زود، در کمتر از شش ماه، او را برکنار کردند.

چهارمین نماینده ولی فقیه در گیلان:حضرت آیت الله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی در روز ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، حجه الاسلام و المسلمین فلاحتی را به عنوان نماینده ولیفقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت منصوب کردند.گفتنی است که حجت الاسلام فلاحتی چهارمین نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. آیت الله شیخ حسن لاهوتی از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۰، حجت الاسلام و المسلمین صادق احسانبخش از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۰، آیت الله زین العابدین قربانی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۷ و حجت الاسلام و المسلمین فلاحتی از ۱۳۹۷ دورهاش آغاز شده است.

منابع:صفحه شخصی ایشان در پایگاه اندیشوران حوزه.//////// آرشیو ایشان در موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*