نکات تربیتی

ملامتي که فرزند را بيمار ميکند

ملامت گاهى خيلى مفيد است. گاهى يک انسان با ملامت غيرتش تحريک مى‌شود. ولى ملامت هم جا دارد. اين مطلب كليت ندارد ولى در بسيارى از موارد، ملامتِ زياد بيشتر نفرت ايجاد مى‌كند.مثلاً خيلى افراد در تربيت فرزند اين اشتباه را مرتكب مى‌شوند، دائماً بچه را ملامت مى‌كنند و سركوفت مى‌زنند: اى خاک بر سرت، فلان بچه هم هم‌سنّ توست، ... ادامه مطلب »

بچه ها نيازبه اسباب بازي فروشگاهي ندارند

بچه‌ها خيلي کم به اسباب‌بازي فروشگاهي نياز دارند، چون محيط و طبيعت پر از اسباب‌بازي است. در کودکان تفکر توليد بايد حاکم باشد نه تفکر مصرف.بچه‌ها اصلاً تجمل را دوست ندارند و در نهايت سادگي به دنيا مي‌آيند و ما تجمل را به آن‌ها القا مي‌کنيم.همين سادگي بايد در پوشاک بچه‌ها هم باشد. پوشاک بچه‌ها بايد راحت، جنس خوب، طبيعي ... ادامه مطلب »

۸ نکته طلایی در رابطه با نوجوانان

۱٫ استفاده از روش تغافل (نادیده گرفتن): یعنی مسائل و مشکلات نوجوان را بزرگ نشان ندهیم که در او ایجاد وحشت نماید و یا او را به لحاظ رفتارهایش دائم باز خواست ننمائیم. ۲٫ ایفای نقش راهنمایی، بجای دستوری: در برخورد با مسائل نوجوان بهتر است از خودش کمک بگیریم یعنی این واقعیت را بداند که نخستین مسئول حلّ مشکل ... ادامه مطلب »

چند نکته مهم در تربیت نوجوانان

تربیت نوشت؛     چند نکته مهم در تربیت نوجوانان والدین اغلب در تربیت فرزندان نوجوان خود با مشکلات فراوانی روبرو هستند. به فرزندان بین ۱۱ تا ۱۹ سال نوجوان یا تین ایجر ”teenager “ می‌گوییم. وقتی بچه‌ها به این سن می‌رسند، بزرگ و مستقل رفتار می‌کنند و به همین دلیل بدرفتاری‌های بیشتری مانند دروغ گفتن، جروبحث کردن، روی آوردن به ... ادامه مطلب »

چند نکته مهم در تربیت نوجوانان

تربیت نوشت؛ والدین اغلب در تربیت فرزندان نوجوان خود با مشکلات فراوانی روبرو هستند. به فرزندان بین ۱۱ تا ۱۹ سال نوجوان یا تین ایجر ”teenager “ می‌گوییم. وقتی بچه‌ها به این سن می‌رسند، بزرگ و مستقل رفتار می‌کنند و به همین دلیل بدرفتاری‌های بیشتری مانند دروغ گفتن، جروبحث کردن، روی آوردن به دوستان، سیگار، تقلب، و … از آن‌ها ... ادامه مطلب »

واکسن روانی کودک! چکار کنیم بچه خوب تربیت بشه

کاریکاتور کوذک

وقتی بچه کوچک است می‌بریمش واکسن آبله مرغان می‌زنیم. در واکسن چه چیزی میریزند که بچه هامان تا آخر عمر آبله مرغان نمی گیرند؟ بیماری ضعیف شده.ما بچه را می‌بریم یک آبله مرغان ضعیف شده به او می‌زنیم دو روز تب می کند و پادتن تشکیل می شود تا آخر عمر دیگر آبله نمی گیرد. به این می گوییم واکسن. ... ادامه مطلب »

جشن‌های به‌جا و نا‌به‌جا

جشن-بپه-ها

خیلی موضوعات زیادی هست که می‌توانند بهانه‌ی جشن برای کودکان باشند مثل: جشن اول مهر و آشنایی با دوستان جدید، جشن دوستی، بچه‌ام امروز رفته مدرسه دوستای جدید پیدا کرده؛ امروز بیایید منزل ما جشن دوستی داریم؛ لطفاً لباس راحت بپوشید چون بازی داریم و ذرت بوداده می‌خوریم و صحبت می‌کنیم و با هم آشنا می‌شویم و اسمش را می‌گذاریم ... ادامه مطلب »

خدا کیه، چیه، چه شکلیه؟! (به پرسش‏های کودکان درباره‏ ی خدا چگونه پاسخ دهیم؟)

پرسش‏های کودکان درباره‏ ی خدا را جدی بگیرید و به آن‏ ها پاسخ دهید. پاسخ‏ هایی از قبیل این که «بعد می‏فهمی» یا «بزرگ می‏شوی و خواهی فهمید»، درست نیست؛ زیرا ممکن است از ناآگاهان یا غرض ‏ورزان بپرسد و دچار سردرگمی یا انحراف شود. هیچ‏گاه به پرسش‏های کودکان درباره ‏ی خدا، بی‏درنگ و بدون تأمل پاسخ ندهید. پاسخ به ... ادامه مطلب »

فرزندم براي تمام خواسته‌هايش گريه مي‌کند، چکار كنم؟

گريه زبان نوزادان است. تا زماني كه كودك توان حرف زدن ندارد بسيار طبيعي است كه گريه كند يا جيغ بزند. اما والدين بايد سعي كنند زندگي فرزندشان روي برنامه باشد تا كودك براي نيازهايش هر بار گريه نكند. مادر بعد از مدتي متوجه نشانه هاي رفتاري نوزادش خواهد شد و كم كم مي‌تواند زندگي نوزادش را بر اساس نيازهايش ... ادامه مطلب »

برخی والدین امروزی، خود نیاز به تربیت دارند!

هدیه

اسماعیل امینی در منزل دوستی که پسرش دانش‌آموز ابتدایی است بودم زنگ منزل را زدند و پدر بزرگ خانواده از راه رسید. پدربزرگ با لبخند، یک جعبه مداد رنگی به نوه اش داد و گفت: این هم جایزۀ نمرۀ بیست نقاشی‌ات.  پسر ده ساله، جعبۀ مداد رنگی را گرفت و تشکر کرد و چند لحظه بعد گفت: بابا بزرگ، باز ... ادامه مطلب »