نکات تربیتی

جشن‌های به‌جا و نا‌به‌جا

جشن-بپه-ها

خیلی موضوعات زیادی هست که می‌توانند بهانه‌ی جشن برای کودکان باشند مثل: جشن اول مهر و آشنایی با دوستان جدید، جشن دوستی، بچه‌ام امروز رفته مدرسه دوستای جدید پیدا کرده؛ امروز بیایید منزل ما جشن دوستی داریم؛ لطفاً لباس راحت بپوشید چون بازی داریم و ذرت بوداده می‌خوریم و صحبت می‌کنیم و با هم آشنا می‌شویم و اسمش را می‌گذاریم ... ادامه مطلب »

خدا کیه، چیه، چه شکلیه؟! (به پرسش‏های کودکان درباره‏ ی خدا چگونه پاسخ دهیم؟)

پرسش‏های کودکان درباره‏ ی خدا را جدی بگیرید و به آن‏ ها پاسخ دهید. پاسخ‏ هایی از قبیل این که «بعد می‏فهمی» یا «بزرگ می‏شوی و خواهی فهمید»، درست نیست؛ زیرا ممکن است از ناآگاهان یا غرض ‏ورزان بپرسد و دچار سردرگمی یا انحراف شود. هیچ‏گاه به پرسش‏های کودکان درباره ‏ی خدا، بی‏درنگ و بدون تأمل پاسخ ندهید. پاسخ به ... ادامه مطلب »

فرزندم براي تمام خواسته‌هايش گريه مي‌کند، چکار كنم؟

گريه زبان نوزادان است. تا زماني كه كودك توان حرف زدن ندارد بسيار طبيعي است كه گريه كند يا جيغ بزند. اما والدين بايد سعي كنند زندگي فرزندشان روي برنامه باشد تا كودك براي نيازهايش هر بار گريه نكند. مادر بعد از مدتي متوجه نشانه هاي رفتاري نوزادش خواهد شد و كم كم مي‌تواند زندگي نوزادش را بر اساس نيازهايش ... ادامه مطلب »

برخی والدین امروزی، خود نیاز به تربیت دارند!

هدیه

اسماعیل امینی در منزل دوستی که پسرش دانش‌آموز ابتدایی است بودم زنگ منزل را زدند و پدر بزرگ خانواده از راه رسید. پدربزرگ با لبخند، یک جعبه مداد رنگی به نوه اش داد و گفت: این هم جایزۀ نمرۀ بیست نقاشی‌ات.  پسر ده ساله، جعبۀ مداد رنگی را گرفت و تشکر کرد و چند لحظه بعد گفت: بابا بزرگ، باز ... ادامه مطلب »